skip to Main Content
Menu
618774526, 532458491 [email protected]
DZIEŃ KOBIET

DZIEŃ KOBIET

DZIEŃ KOBIET –ŚWIĘTUJEMY POMIMO PANDEMII  !!!

Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Gdyby nie wyjątkowa sytuacja wszyscy uczniowie byliby w szkole i pewnie nie zabrakło by kwiatów i życzeń dla  wszystkich pań i uczennic… tym razem świętować go będziemy zarówno stacjonarnie jak i online. Naprawdę warto przeczytać  artykuł przedstawiający historię Dnia Kobiet napisany przez Jakuba Kiziaka, w którym nie zabrakło wspomnień jego rodziców, o tym jak to kiedyś obchodzono w Polsce ten dzień. To jeszcze nie wszystko…klasa p. Malwiny Chudej-Granat przygotowała się do tego dnia w sposób wyjątkowy. Oto co pisze wychowawczyni klasy trzeciej :

 W ramach obchodów tegorocznego Dnia Kobiet uczniowie klasy trzeciej zaprojektowali i wykonali Aleję Niezwykłych Kobiet – miejsce, gdzie każdy może poznać historię nietuzinkowych pań, które zmieniały świat i czyniły go lepszym. Wśród bohaterek projektu znalazły się między innymi: sufrażystka, starożytna władczyni, działaczki społeczne, projektantka mody, pisarka, agentka specjalna, badaczka, kosmonautka oraz zdobywczynie kolejnych rekordów w niezwykłych dyscyplinach. Nie zabrakło również kobiet z panteonu gwiazd polskiego sportu, muzyki rozrywkowej czy literatury, a nawet mam. Także nasze uczennice złożyły honorowy odcisk dłoni w Alei Niezwykłych Kobiet. Ich talenty i entuzjazm sprawiają bowiem, że nasza szkolna codzienność jest o wiele ciekawsza i zdecydowanie piękniejsza.

Nie  zabraknie też życzeń muzycznych. Pan Cyprian Sekrecki zagra Nocturn des dur Fryderyka Chopina, a Jan Hańczewski  wykona Maleńką Suitę cz.1 – Polka.

…i plastycznych . Plakat wykonała Amelia Kurzawska.

Wspaniałego , pełnego uśmiechu dnia życzy

Samorząd Uczniowski i Monika Bajon-Idźkowska

 

 

Wkrótce 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto dobrze zakorzenione w naszej kulturze…

tylko czy wiemy, skąd się wzięło?

Początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. W kalendarzu rzymskim znajdowały się dwa dni funkcjonujące jako święto kobiet. Podczas pierwszego oddawano cześć bogini Junonie, która była opiekunką życia kobiet. Tego dnia modliły się one o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie obdarowywali swoje żony prezentami. Są też przekazy mówiące, że oddawanie czci kobietom związane było z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. Choć kobiety starożytnego Rzymu były szanowane, to prawda jest jednak taka, że miały one znacznie mniejsze prawa niż mężczyźni.

Współczesny Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o prawa wyborcze kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za tę samą pracę. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchody Dnia Kobiet na całym świecie. Dopiero 1945 roku podpisano Kartę Narodów Zjednoczonych – pierwszy międzynarodowy dokument potwierdzający zasadę równości kobiet i mężczyzn.

W Polsce święto to zaczęto zauważać i obchodzić właśnie po II wojnie światowej. Niestety przypada to na okres PRL-u. Kiedy moje babcie i rodzice opowiadają, jak wyglądało to święto w tamtym czasie, widzę, że prezenty takie jak zestaw ścierek i ręczników raczej pogłębiały stereotypy. Jeśli zaś chodzi o osławione rajstopy czy inne dobra luksusowe jak mydło czy wody toaletowe, to babcie twierdzą zgodnie, że takie produkty powinny być łatwo dostępne w sklepach, a nie być podarunkiem od socjalistycznych władz. Z uśmiechem i z sympatią wypowiadają się jednak o równie słynnych czerwonych goździkach i tulipanach oraz o wspólnym spotkaniu przy cieście.

Co więc podarować kobiecie w tym dniu?

Trzeba pamiętać, że jest to dzień upamiętniający walkę o równe traktowanie z uwagi na płeć i tak winien być uczczony. Chodzi o to, by nie wywoływać poczucia śmieszności. Jeżeli chcemy w jakiś sposób podziękować kobietom, warto robić to w mniejszym gronie, rozmawiając naturalnie przy kawie i ciastku. Kulturowo przyjęte jest, że mężczyźni wręczają tego dnia znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki np. w postaci słodyczy.
Pamiętajcie, że ludzie lubią być zaskakiwani czymś nietuzinkowym, różnica płci nie ma tu znaczenia, a więc wszelkie niespodzianki mile widziane.

Do przemyślenia pozostaje jedynie sprawa czy nie należy rozdzielić tego święta na faktyczny Dzień Kobiet (ze wszystkimi uwarunkowaniami historycznymi) i szkolny Dzień Dziewczyny (odpowiednik Dnia Chłopaka) radosny, trochę postrzelony, opowiadający naturze dzieci i młodzieży. Jak myślicie ?
  

Jakub Kiziak kl. 6B

 

 

 

>>>>>>>Koncert życzeń od pana Cypriana Sekreckiego<<<<<<<

 

 

 

Utwór Janka na Dzień Kobiet.

Jan Hańczewski kl. III- Mała Suita cz. I ,,POLKA”, E. Derbienko. Nauczyciel dr Michał Gajda.

 

 

Aleja niezwykłych kobiet autorstwa klasy III pani Malwiny Chudej-Granat:

 

 

 

 

Powiększ tekst Zmień kontrast
Back To Top