skip to Main Content
Menu
618774526, 532458491 [email protected]
DZIEŃ ZIEMI

DZIEŃ ZIEMI

 

…to właśnie dziś 22 kwietnia. To ważne święto obchodzi się na całym świecie, ponieważ kraje, ich rządy, a przede wszystkim mieszkańcy Ziemi ,czyli też my, wiemy jak bardzo nasza planeta potrzebuje opieki , ochrony i świadomego korzystania z jej zasobów, jeśli ma przetrwać dla kolejnych pokoleń.

 

 

Nasza szkolna społeczność dba o przyrodę, zwierzęta, segregację odpadów .Uczniowie wspierani przez swoich rodziców biorą udział w akcjach proekologicznych …sprzątają swoją okolicę, sadzą z rodzicami drzewa i kwiaty, segregują śmieci, dbają o zwierzęta. Obserwują przyrodę , a to z pewnością rodzi pragnienie, by przetrwała nienaruszona.

Oto co Jadzia z klasy VIII, ‚fanka ekologii’, pisze o tym dniu:

22 kwietnia na całym świecie kwietnia obchodzimy dzień Ziemi. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r., a za święto globalne Dzień Ziemi uznany został w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania problemów, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Jak „przywrócić naszą Ziemię”? 

Sposobów jest wiele i co ważne, każdy z nas może do tego się przyczynić w prosty sposób:

  1. Sortuj śmieci.
  2. Ogranicz użycie plastiku.
  3. Szanuj papier.
  4. Nie wyrzucaj ubrań.
  5. Nie wyrzucaj jedzenia.
  6. Rób przemyślane zakupy.
  7. Oszczędzaj pieniądze.
  8. Zrezygnuj lub ogranicz jedzenie mięsa.

Pomoc dla Ziemi jest w naszych rękach, sami decydujemy, czy kupimy wodę w plastikowej butelce, czy też będziemy pić „kranówkę” z wielorazowego bidonu.

Zrób co możesz, a możesz bardzo wiele i „Przywróć naszą Ziemię”.

Do naszej akcji włączyła się p.Malwina Chuda-Granat, która przygotowała wiele propozycji do realizacji dla wszystkich uczniów:

– klasa 3 – udział w webinarium „Jak być eko?”, organizowanym przez Ekolandię Edu;
– prezentacja Nataszy Paszek nt. Dnia Ziemi;
– klasa 3 i grupa etyki: udział w Międzynarodowym projekcie na eTwinning World Earth Day 2021 i realizacja tygodniowego wyzwania z tej okazji;
– etyka: plakaty z hasłami ekologicznymi;
– cała szkoła: rozpoczęcie konkursu GOAP.

Zosia Klimaszewska wyszukała ciekawą prezentację w internecie, którą też możecie obejrzeć. Oprawę graficzną dzisiejszego dnia , czyli plakat, wykonała Amelia Kurzawska.

Samorząd Uczniowski/Monika Bajon-Idźkowska

 

 

 

 

 

 

 

Patrycja chętnie angażuje się w lokalne działania stowarzyszenia „Czysta Nekla” oraz leśników

na rzecz naszej planety.

Co roku w naszej miejscowości organizowanie jest Śmieciobranie. Członkowie Stowarzyszenia „Czysta Nekla” zaopatrzeni w worki i rękawice przeczesują okoliczne lasy i zbierają

śmieci zostawione przez turystów. A że Jeziora Babskie cieszą się coraz większą popularnością wśród okolicznych mieszkańców pracy nie brakuje i worki zapełniają się w mig.

,,Śmieciobranie” to nie jedyne przykłady zaangażowania Patrycji na rzecz przyrody.

Z uwagi na charakter pracy taty – leśniczego działania na rzecz natury towarzyszą jej od dziecka.

Marzec i kwiecień to miesiące kiedy w lesie bardzo dużo się dzieje. Powierzchnie, na których w ubiegłym sezonie pozyskano surowiec czyli wycięto drzewa, musza zostać zalesione.

W praktyce oznacza to, że na terenach przeznaczonych pod odnowienie lasu wysadzamy malutkie drzewka – sadzonki -wyhodowane przez pana szkółkarza.

Tak – małe drzewka przed ich wysadzeniem w lesie – rosną z nasion w szkółkach.

Sadzenie lasu to ciężka i przydatna praca.

Wybierając się na wycieczkę do lasu pamiętajcie o tym aby nie łamać i nie niszczyć drzewek i kwiatów a po wycieczce zebrać swoje i pozostawione przez innych śmieci.

Tylko tak możemy pozostawić lasy czyste i piękne następnym pokoleniom.

 

 

 

 

Patrycja Siberna i Łucja Nowak

 

Zofia Klimaszewska,

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

 

 

Makary Urbaniak, klasa 6b

 

Powiększ tekst Zmień kontrast
Back To Top