skip to Main Content
Menu
618774526, 532458491 [email protected]
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI 2020

Wzorem  lat ubiegłych  w planie działania Samorządu Uczniowskiego znalazł się  dzień poświęcony tolerancji. Ze względu na wyjątkową sytuację nie mogliśmy go obchodzić na terenie szkoły, ale to nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z jego świętowania.

W poniższym artykule Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego dzieli się z nami swoimi refleksjami na temat dzisiejszego dnia .Oto on:

16 listopada odbywa się Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto ustanowione w 1995 roku, przez UNESCO, czyli Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.
Jednak czym naprawdę jest tolerancja? Tolerancja to szacunek i wyrozumiałość wobec innych ludzi, niezależnie od ich poglądów, płci, rasy. W ogólnym pojęciu tolerancja to otwarte i obiektywne podejście wobec odmiennych od własnych postaw,  zachowania  i cech drugiego człowieka.
Tolerancja jest obowiązkiem każdego z nas. To ona pomaga nam spojrzeć na drugiego człowieka z wrażliwością. Bardzo ważnym jest to, aby świętować dni takie jak ten i szerzyć świadomość o tym, jak można pomagać ludziom spotykającym się z brakiem akceptacji. Jeśli widzisz, że ktoś wyśmiewa się z Twojej koleżanki lub kolegi, stań w jej lub w jego obronie, postaw się. Czasem może to być trudne, wychylać się poza tłum, ale każdy zasługuje na szacunek. Jeśli nie bronisz tolerancji i akceptacji wobec każdego innego człowieka, pozwalasz na dyskryminację.
Jak teraz możemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tolerancji? W poniedziałek na lekcjach wychowawczych będziemy rozmawiać właśnie o tym czym jest tolerancja. Mamy również jako Samorząd Szkolny do Was prośbę, abyście ubrali się tak kolorowo jak tylko możecie. Będziecie mieli możliwość zaprezentowania Waszych pięknych strojów podczas lekcji online. Kolory będą prezentować odmienność, wyjątkowość i piękno każdego z nas, niezależnie od tego kim jesteśmy. Tolerancja to wartość, która czyni możliwym pokój, więc starajmy szerzyć ją tak, jak potrafimy. Traktujmy się nawzajem z życzliwością, a wtedy nam wszystkim będzie żyło się trochę lepiej.

Lena Sabiniewicz

 

Nie wszystko z planów Samorządu udało się zrealizować, ale artykuł Leny i plakat wykonany przez Amelkę  oraz lekcje wychowawcze poświęcone tolerancji na pewno sprawią, że wszyscy uczniowie zapamiętają ten ważny dzień i  jego hasło „Każdy inny- wszyscy równi”!

Monika Bajon-Idźkowska

 

Plakat autorstwa Amelii Kurzawskiej, klasa 7

Powiększ tekst Zmień kontrast
Back To Top